Strona główna Wiadomości Pep Guardiola Czy Guardiola jest najlepszym trenerem na świecie?

Czy Guardiola jest najlepszym trenerem na świecie?

0
Czy Guardiola jest najlepszym trenerem na świecie?
fot. www.mancity.com

Pep Guardiola to niewątpliwie bardzo uznana marka w środowisku piłkarskim. Na jego koncie pojawiło się mnóstwo osiągnięć. Był dobrym zawodnikiem, ale znacznie więcej osiągnął jako trener. Czy jest najlepszym szkoleniowcem na świecie?

Na tytułowe pytanie bardzo trudno odpowiedzieć zupełnie jednoznacznie. Na pewno znajdą się tacy, którzy bez zawahania się stwierdzą, że Pep Guardiola to najlepszy trener na świecie. Będą jednak też takie osoby, które zaczną dyskutować nad tym tematem, twierdząc, że inni gwarantują jeszcze wyższy poziom niż Guardiola.

Fakty są takie, że Guardiola z pewnego pułapu nie schodzi od lat. Jest niewątpliwie kapitalnym szkoleniowcem i taktykiem. Bez cienia wątpliwości można go zakwalifikować do grona najlepszych trenerów świata. To absolutna elita pod kątem trenerskim. Guardiola ma wiele cech, których mogą mu zazdrościć inni trenerzy.

Także jego ostatnie sukcesy, a więc potrójna korona z City to wydarzenie bez precedensu. Ba, polecany przez portal Lubsport bukmacher Fortuna przyjmuje już zaklady, czy Obywatele powtórzą ten wyczyn także w przyszłym sezonie. Oprócz Premier League, można obstawiać tam także inne ligi.

Jakim zawodnikiem był Pep Guardiola?

W 2006 roku Pep Guardiola zakończył karierę piłkarską. Był niewątpliwie bardzo solidnym zawodnikiem. Pięciokrotnie sięgał z FC Barceloną po mistrzostwo Hiszpanii. Raz z „Dumą Katalonii” zdobył Puchar Hiszpanii, a czterokrotnie – Superpuchar Hiszpanii.

Na uwagę zasługują również jego reprezentacyjne sukcesy. Najważniejszym jest sięgnięcie po złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich z kolegami z kadry Hiszpanii. Doszło do tego w 1992 roku. Indywidualnie Guardiola uzyskał nagrodę Bravo Award (1992), znalazł się w drużynie UEFA All-Star (2000) i sięgnął po tytuł MVP ligi katarskiej (2004).

Czy Pep Guardiola jest najlepszy? CV ma imponujące

Ci, którzy uważają, że Pep Guardiola jest najlepszym trenerem na świecie, przytaczają argument w postaci jego bogatej listy osiągnięć. Sporo wywalczył choćby z FC Barceloną. W tym przypadku warto wymienić choćby trzykrotne mistrzostwo Hiszpanii, dwa Puchary Hiszpanii, trzykrotne wygranie rozgrywek Superpucharu Hiszpanii, dwa triumfy w Lidze Mistrzów UEFA, dwa zwycięstwa w Superpucharze Europy UEFA, a także dwa triumfy na Klubowych Mistrzostwach Świata.

A jak mu szło w Bayernie Monachium? Z tą ekipą trzykrotnie świętował mistrzostwo Niemiec. Dwa razy cieszył się z monachijczykami z wygrania Pucharu Niemiec, a raz – ze Superpucharu Europy UEFA. Raz z Bayernem zdobył też Klubowe Mistrzostwo Świata.

Po Bayernie Monachium nadszedł czas na pracę w Manchesterze City. Z „Obywatelami” też odnotował liczne sukcesy. Chodzi choćby o pięć wygranych w mistrzostwach Anglii. Dwa razy The Citizens pod jego wodzą zdobywali Puchar Anglii, a cztery razy – Puchar Ligi Angielskiej. Dwukrotnie sięgnęli też po Tarczę Wspólnoty, a raz po wygraną w Lidze Mistrzów UEFA.

Imponująca lista sukcesów Pepa Guardioli

Na uwagę na pewno zasługują również indywidualne sukcesy Pepa Guardioli. Oto one:

  • Don Balón: 2009, 2010
  • Trofeo Miguel Munoz: 2009, 2010
  • Najlepszy trener w Europie: 2008/09
  • Trener roku FIFA: 2011
  • Trener roku UEFA: 2008/09, 2010/11
  • Trener roku La Liga (Primera Division): 2009, 2010, 2011, 2012
  • Trener roku Onze d’Or: 2009, 2011, 2012
  • Trener roku World Soccer: 2009, 2011
  • Trener roku stowarzyszenia IFFHS: 2009, 2011
  • Najlepszy menadżer Premier League: 2017/18, 2018/19, 2022/23

Jest tego niewątpliwie całkiem sporo. A przecież Guardiola ma przed sobą jeszcze na pewno sporo lat pracy w roli szkoleniowca. W ciemno można zatem zakładać, że lista jego osiągnięć drużynowych i indywidualnych stopniowo będzie się rozszerzać. Ten trener jednak nikomu nie musi już nic udowadniać. Zdążył pokazać, że jest fenomenalnym taktykiem i potrafi poukładać poszczególne zespoły jak mało kto.

Przypomnijmy, że do obecnego pracodawcy Guardiola trafił 1 lipca 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej porozumiał się w sprawie współpracy z Manchesterem City. Początkowo podpisany został trzyletni kontrakt. Później współpraca z hiszpańskim trenerem została przedłużona.

Złotymi zgłoskami w historii kariery trenerskiej Guardioli zapisał się niewątpliwie 30 stycznia 2021 roku. Właśnie wtedy Pep odniósł 500. zwycięstwo w swojej karierze trenerskiej. 

Manchester City tego dnia pokonał ekipę Sheffield United. Spotkanie zakończyło się rezultatem 1:0. Jedyną bramkę w trakcie tego pojedynku wywalczył Gabriel Jesus.

Źródło: www.manchestercity.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj