Akademia Manchesteru City

Akademia Manchesteru CityAkademia Manchesteru City została założona w 1998 roku w celu wdrożenia w życie programu szkolenia młodzieży oraz rekrutacji i rozwoju młodych piłkarzy w Manchesterze City. Od tamtej pory do pierwszego składu przebiło się przeszło 27 młodzieńców co w dzisiejszych czasach jest niesłychanym osiągnięciem. We współpracy z FA, Akademia przygotowuje do przyszłej gry wśród profesjonalistów, zapewnia bezpośredni rozwój umiejętności, a także pomaga w nauce stosownego zachowania poza boiskiem (wyjątek od tej reguły ? Joey Barton). Sztab szkoleniowy, odpowiedni plan oraz czas spędzany w klubie zapewnia szkolenie dla wszystkich chętnych w wieku od 9 do 18 lat. Akademia umiejscowiona jest na terenie byłego ośrodka treningowego City, na Platt Lane. Mecze odbywają się zwykle w sobotę przed południem. Wstęp jest wolny więc każdy chętny może zobaczyć przyszłość klubu w akcji.

Ogromną rolę w wyszkoleniu zawodników odegrał obecny dyrektor Akademii ? Jim Cassell, który przybył do klubu z Oldham. Rok po przejęciu na siebie obowiązków przedstawił ówczesnemu prezesowi ? Davidowi Bernsteinowi plany na przyszłość. W tamtym okresie Manchester City znajdował się w Division Two i nie miał dużych dochodów, jednak udało się przekonać Bernsteina, który w system zainwestował pół miliona funtów. Okazało się, że to dobra inwestycja, gdyż ze sprzedaży wychowanków klub uzyskał ponad 40 milionów funtów.

Cassell jeżeli chodzi o grę w klubie to karierę rozpoczął i zakończył w przeciągu trzech spotkań w Bury. Dalszą grę uniemożliwiła mu groźna kontuzja kolana. Zanim został głównym scoutem w Oldham Athletic był księgowym. Dla wielu fanów City jest żyjącą legendą, być może kluczową postacią w systemie szkoleniowym. W klubie zmieniali się managerowie, właściciele, lecz nie Cassell, który cały czas tam pracuje. To jemu zawdzięcza się tak dużą ilość wychowanków z czego siedmiu stało się reprezentantami narodowymi.

Jedni z najbardziej rozpoznawalnych podopiecznych Cassella to Shaun Wright-Phillips, Micah Richards i Joey Barton. Doszukać się ich można nawet w obecnym składzie: Onuoha, Ireland, Johnson, Etuhu, Logan, Boyata, Vidal, Ibrahim ? to tylko niektórzy z nich. W przypadku europejskich rozgrywek brak wymaganych wychowanków dla klubu na pewno nie grozi. Kilku piłkarzy gra też w niższych ligach, tj. Stephen Jordan, Bradley Wright-Phillips i Chris Killen.

W 2008 roku po 22 latach drużyna U-18 wygrała F.A. Youth Cup w robiącym wrażenie zwycięstwie nad Chelsea (4:2). Była to wisienka na torcie Cassella po tym jak drużyna w 2006 przegrała finał z Liverpoolem.

W 2014 roku otwarła swoje podwoje długo już wyczekiwana Akademia piłkarska Manchesteru City. Koszt budowy całego kompleksu wyniósł bagatela 200 ln funtów.

Trenujący i grający na 16 boiskach, które są automatycznie nawadniane i mają różne nawierzchnie młody narybek klubu z Etihad mógł już odnotować pierwsze sukcesy. Piąte miejsce w U-21 Premier League Division One wygranie Premier League International Cup należy zawdziączać także wspaniałym warunkom treningowym jakie stwarza im nowo otwarty unikatowy w swym rodzaju kompleks.