Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.
Historia
Manchester to miasto, które w historii Wielkiej Brytanii ma szczególne miejsce. Przede wszystkim właśnie tutaj narodził się przemysł, a chociaż swego czasu Manchester nazywano fabrycznym piekłem, stąd właśnie wzięły się początki przemysłowej Anglii. Jest to również miasto o bardzo starej historii, bo sięgającej ponad 2 000 lat wstecz. Początki związane są z początkami naszej ery, czyli z 79 rokiem, kiedy to rzymska warownia Mancunium dała początek dzisiejszemu Manchesterowi. Obecne miasto powstało dopiero w XI wieku na ruinach tejże warowni. Do końca XVIII wieku utrzymywało sie głównie z handlu, jak większość miast wyspiarskich, ale po rewolucji przemysłowej zaczął tutaj rozkwitać przemysł włókienniczy i to stało się początkiem boomu rozwojowego, wówczas jeszcze miasta Cottonpolis. W krótkim czasie stało się ono największym centrum przemysłu włókienniczego na świecie. Dużym plusem było też usytuowanie miasta, dzięki czemu znacznie usprawniony został transport surowców i gotowych produktów. Niestety z wielkiego ośrodka włókienniczego dziś niewiele zostało, a w mieście na straszą jedynie stare gmachy fabryk – pozostałość ubiegłego stulecia. Włókiennictwo nadal jest tu ważne, ale dzieli swoją pozycję z innymi gałęziami przemysłu, a przede wszystkim stawia na nowoczesność, wszechstronność i modernizację tego, co stare.
Kultura, nauka, sport
Nowoczesny Manchester to nie tylko przemysł, ale też rozwijanie się różnych dziedzin nauki. W tym właśnie mieście mają siedzibę dwa uniwersytety, kilka innych szkół wyższych, w tym konserwatorium oraz politechnika, jest tu również jedna z najstarszych szkół średnich, założona jeszcze w XVI wieku. W Manchester mają swoją siedzibę dwie główne stacje telewizyjne, stąd pochodzi największa brytyjska orkiestra The Halle Orchestra, działająca już od 1857 roku. Można tu znaleźć wiele naukowych instytutów, obserwatorium Jodrell Bank, duży port morski i lotniczy. Muzyka w mieście to nie tylko klasyka. W tym miejscu narodziło się wiele gwiazd muzyki rozrywkowej, w tym zespoły Simply Red, Oasis, Bee Gees czy Happy Monday. Do dziś króluje tu muzyka klubowa a dziesiątki sklepów specjalizują się w sprzedaży płyt. Poza tym jest tu wiele teatrów, na czele z nowoczesnym Contact Theatre, kin, galerii i muzeów, w tym Muzeum Nauki i Przemysłu, Wojen Imperialnych czy Manchesteru. Najważniejsze jednak w życiu miasta są kluby sportowe: Manchester United i Manchester City.
Atrakcje turystyczne
Jako miasto z tysiącletnią tradycją Manchester jest bogate w zabytki. Przede wszystkim znajduje się tu najstarsza dzielnica miasta Castelfield, a w niej wiele wiktoriańskich domów, liczne kanały, mostki i wiele terenów spacerowych z charakterystycznym klimatem. Kanały wciąż jeszcze pełne są barek transportowych. Najbardziej monumentalną budowlą jest XV-wieczna gotycka Katedra umiejscowiona przy jednej z głównych arterii miasta Deansgate. Przy katedrze działa centrum multimedialne dla gości. Deansgate w ogóle łączy dworzec kolejowy Victoria Station z dzielnicą Castelfield i przy niej znajduje się większość interesujących obiektów. Jednym z nich jest wiktoriański budynek biblioteki John Ryland’s Library, dalej w starej dzielnicy można odnaleźć pozostałości pierwotnego fortu, czyli bramę, fragmenty murów obronnych, stary spichlerz i koszary. Tu też znajduje się Museum of Science & Industry, zajmujące prawie 3 ha powierzchni i posiadające w swojej ofercie najstarszą stację kolejową świata. Inne interesujące obiekty Manchesteru, to zabytkowy XV-wieczny szpital, Ratusz Miejski, Barton Square i St John Street z szeregiem gregoriańskich oraz wiktoriańskich domów mieszczańskich. Z nowoczesnych obiektów symbolem miasta jest najwyższy budynek Beetham Tower, liczący sobie 48 pięter i 171 m wysokości.