Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

Dwanaście czołowych europejskich klubów piłkarskich ogłosiło w niedziele stworzenie nowych rozgrywek piłkarskich o nazwie Super League.

Wśród zespołów założycielskich znalazły się AC Milan, Arsenal, Atletico Madryt, Chelsea, Barcelona, ​​Inter Mediolan, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur. Przewiduje się, że kolejne trzy kluby dołączą do rozgrywek przed sezonem inauguracyjnym, który ma rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

Powstanie Superligi jest odpowiedzią na globalną pandemię, która przyspieszyła niestabilność w istniejącym europejskim modelu ekonomicznym piłki nożnej. Kluby założycielskie wierzą, że przyczyni się to do poprawy jakości i intensywności istniejących europejskich rozgrywek w celu stworzenia formatu, w którym najlepsze kluby i zawodnicy będą regularnie rywalizować ze sobą.

Format zawodów

– 20 uczestniczących klubów z 15 klubami założycielskimi i mechanizmem kwalifikacyjnym dla kolejnych pięciu drużyn, które kwalifikują się corocznie na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu.

– Mecze będą odbywać się w środku tygodnia, a wszystkie uczestniczące kluby wciąż rywalizują w swoich ligach krajowych, zachowując harmonogram spotkań ligowych.

– Rozgrywki startowałyby w sierpniu w dwóch grupach po 10 zespołów. Mecze będą rozgrywany u siebie i na wyjeździe, przy czym najlepsza trójka w każdej grupie automatycznie kwalifikuje się do ćwierćfinału. Drużyny, które zajmą czwarte i piąte miejsce, będą walczyć w dwumeczach o pozostałe miejsca ćwierćfinałowe.

W planach jest również uruchomione odpowiedniej ligi kobiet, w celu rozwijania kobiecej piłki nożnej na świecie. Prezesem Superligi jest prezes Realu Madryt, Florentino Pérez.

Źródło: www.mancity.com

7 KOMENTARZE

 1. Moim zdaniem, jak juz napisałem, decyzja jest w rekach FCBayern , BVB i PSG. Jesli oni przystąpią, to superliga stanie się faktem. W 15-20 najlepszych klubach gra 90 % najlepszych piłkarzy na świecie. Jaki sens będą miały mistrzostwa swiata/europy bez nich..??? To jest chęc zniszczenia Fify i Uefy i przekierowania strumienia pieniędzy bezposrednio do klubów (najbogatszych) z pominięciem zbiurokratyzowanych i skorumpowanych organizacji. Druga strona jest taka, że cała reszta klubów spoza będzie ubogimi krewnymi tych z superligi. Szczerze – nie wiem co o tym sądzić…

 2. Według mnie nawet bez Bayernu ona powstanie, a potem Bayern dołączy, bo nie zrezygnuje z takiej kasy z równoczesną strata w LM w przypadku powstania Superligi. Najważniejsze kluby już dołączyły i to wystarczy, gdyby tak nie było to nie publikowali by tej wiadomości, że powstaje superliga

 3. Nie trawie UEFA. Doigrali się z tą Super Ligą. Przez całe lata prześladowali City za FFP to City wypisalo się z tych rozgrywek wspólnie z resztą bogatych klubów. Szkoda by było dyskwalifikacji, bo drużyna tyrala i odpuscilismy trochę przez to ligę ( Leeds ). Fatalnie byłoby teraz wylecieć, bo zniszczyłoby to morale, a te są bardzo potrzebne. Już jutro kluczowy mecz- z Aston Villa. Chyba nie muszę nikomu wyjaśniać co będzie oznaczać porażka/ remis w tym spotkaniu…

 4. Z Francji sa głosy, że jak nie dołaczy PSG to wskoczą Marsylia i Lyon. Poza tym w kregu sa jeszcze Leicester, Everton, Sevilla, Atalanta, Porto. Kluczem jest czy ktokolwiek do 12 tki dołaczy. Pierwszy który sie wyłamie pociagnie za sobą innych.
  Co do Uefa/Fifa to jest prawda… Konferencje/drogie bankiety/rzesze sowicie opłacanych pseudo działaczy/imprezy w luksusowych hotelach/dupy/przekupstwo… Patrząc z tej strony sie nie dziwię…
  Kasa od sponsorów popłynie niemal w całości do klubów (prawda, najbogatszych) ale bez strat na biurokrację i ww patologie.

 5. Adminie – żeby zdywersyfikować nasze dyskusje wrzuć proszę info nt meczu z AV. No i dyskutujmy tam o meczu środowym, a tu o superlidze. Taki układ sugeruje, ze mamy dyskutantów i mamy o czym dyskutować.:)
  To jakby wyższy poziom każdego forum. Jeszcze dwa, trzy lata temu na każdy temat było 0,0,0,0,1,0,1,0,2 komentarzy. Dziś jest już inaczej, więc spróbujmy…!!!