Historyczny Puchar Anglii
fot. www.mancity.com

Manchester City poinformował o wykupieniu historycznego trofeum Pucharu Anglii przez właściciela klubu, szejka Mansoura bin Zayeda.

Oznacza to, że trofeum uznane przez The Arts Council za przedmiot o międzynarodowym znaczeniu historycznym nie trafi w prywatne ręce i nie zostanie wywiezione poza granice Anglii. Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 roku, trofeum zostało zabrane z Narodowego Muzeum Piłki Nożnej i wystawione na aukcję przez swojego ówczesnego właściciela.

Trofeum, prekursor obecnie używanego Pucharu Anglii, jest jednym z najbardziej znaczących artefaktów w światowej piłce nożnej. Jest to również pierwsze trofeum zdobyte przez Manchester City 116 lat temu w finale Pucharu Anglii w 1904 roku, kiedy The Citizens pokonali Bolton Wanderers 1:0, stając się pierwszym zawodowym klubem piłkarskim z Manchesteru, który osiągnął tak istotny sukces.

Właściciel Manchesteru City zadecydował, że wykupione przez niego trofeum zostanie ponowne wypożyczone do Narodowego Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze, gdzie znajdowało się od 2005 roku. Celem właściciela Manchesteru City jest, aby trofeum było dostępne dla fanów piłki nożnej w Manchesterze i w całym kraju. Narodowe Muzeum Piłki Nożnej tworzy obecnie nową ekspozycję, która ma zostać ukończona przed ponownym otwarciem muzeum po zniesieniu obecnych ograniczeń dotyczących COVID-19.

? Ten puchar jest przypomnieniem bogatej i długiej historii angielskiej piłki nożnej, z którą nierozerwalnie związany jest Manchester City ? powiedział Mansour bin Zayed.

? Zdobycie tego trofeum w 1904 roku było punktem zwrotnym dla klubu i dla miasta Manchester, ponieważ mocno ugruntowało futbol w sercu lokalnej społeczności.  

? W National Football Museum mamy szczęście wystawiać wiele wspaniałych przedmiotów, ale najstarsze zachowane trofeum FA Cup było jednym z klejnotów koronnych naszych artefaktów ? powiedział Prezes Narodowego Muzeum Piłki Nożnej, Tim Desmond.

? Kiedy trofeum opuściło muzeum we wrześniu 2019 roku i zostało wystawione na aukcję przez swojego ówczesnego właściciela, obawialiśmy się, że możemy go już nigdy nie zobaczyć i że Wielka Brytania straci na dobre Puchar Anglii.

? Fakt, że trofeum zostało kupione przez Szejka Mansoura i oddane nam z powrotem, jest wspaniałą wiadomością zarówno dla Narodowego Muzeum Piłki Nożnej, jak sportowego dziedzictwa w naszym kraju.

Źródło: www.mancity.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments