www.mancity.com

Manchester City musi poradzić sobie z konsekwencjami decyzji podjętej przez UEFA, która zakazała ekipie mistrza Anglii gry w Lidze Mistrzów przez najbliższe dwa lata.

Dwuletni zakaz gry w rozgrywkach Ligi Mistrzów (i wszystkich rozgrywkach europejskich) jest wielkim ciosem dla jednego z najsilniejszych klubów w Europie, który w swoich aspiracjach wielokrotnie wykazywał chęć zdobycia tego trofeum.

Dotychczas wiele mówiło się o potencjalnych konsekwencjach dla graczy, Pepa Guardioli i finansów, ale Manchester City wierzy, że może jeszcze odwrócić bieg wydarzeń.

Poniżej znajduje się harmonogram wydarzeń, które doprowadziły do nałożenia kary na Manchester City:

Sezon 2011/12: Finansowe fair play (FFP) zostaje wprowadzone w Premier League, ponieważ UEFA stara się uniemożliwić profesjonalnym klubom piłkarskim wydawanie więcej niż zarabiają i w rezultacie popadać w problemy finansowe.

Sponsoring, co jest ważne w przypadku Manchesteru City uznawany jest przez FFP za szarą strefę.

Reguły UEFA: wyjaśniają to w następujący sposób: – Jeśli właściciel klubu wprowadza pieniądze do klubu w ramach umowy sponsoringowej z firmą, z którą jest powiązany (jeśli sponsor stanowi ponad 30% dochodów klubu), właściwe organy UEFA zbadają sprawę oraz w razie potrzeby dostosują obliczenia progu rentowności przychodów sponsoringowych do odpowiedniego poziomu (wartości godziwej) według cen rynkowych. Dlatego nie ma definicji, co dokładnie naruszałoby zasady, co oznacza, że ​​UEFA obsługuje każde naruszenie indywidualnie dla każdego przypadku.

Maj 2014: Manchester City został ukarany grzywną przez UEFA za nieprzestrzeganie zasad FFP. Klub z Manchesteru otrzymał grzywnę w wysokości 49 mln funtów, z czego 32 mln funtów zostało umorzone. Ośmiu innym klubom, w tym Paris-Saint Germain, nałożono sankcje za nieprzestrzeganie zasad.

Listopad 2018: Niemiecki Der Spiegel publikuje serię publikacji, twierdząc że Manchester City jego sponsorzy oszukali UEFA, manipulując umowami w celu przestrzegania przepisów FFP. Twierdzili, że spółka Abu Dhabi United Group skierowała inwestycje do klubu pod pozorem umów sponsoringowych z firmami z Abu Zabi. Manchester City odmówił komentarza w tej sprawie.

Marzec 2019: UEFA rozpoczyna dochodzenie w sprawie publikacji Der Spiegel dotyczących potencjalnych naruszeń przepisów FFP. Manchester City wydał oświadczenie o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie jak to ujął klub fałszywych oskarżeń.

– Manchester City z zadowoleniem przyjmuje wszczęcie formalnego dochodzenia UEFA jako okazję do zakończenia spekulacji pojawiających się w mediach. Zarzut nieprawidłowości finansowych jest całkowicie fałszywy. Opublikowane konta klubu są pełne i kompletne, a dokumentacja prawna i regulacyjna.

Maj 2019: Manchester City zareagował na przecieki prasowe w The New York Times na temat potencjalnych sankcji. Działacze UEFA badający sprawę apelowali, aby klub został wykluczony z Ligi Mistrzów na co najmniej jeden sezon.

Manchester City określił przecieki jako wyjątkowo niepokojące dla dochodzenia.

Czerwiec 2019: Manchester City apeluje do CAS (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu) w sprawie skierowania jego sprawy do organu nadzoru finansowego.

Listopad 2019: CAS orzekł, że nie może przyjąć apelacji, ponieważ wszystkie drogi prawne nie zostały jeszcze wykorzystane.

Luty 2020: Manchester City zostaje wykluczony z europejskich rozgrywek klubowych na kolejne dwa sezony po tym, jak stwierdzono, że klub popełnił poważne naruszenie zasad licencjonowania klubów i przepisów finansowych Fair Play. Manchester City nadal może brać udział w tegorocznej Lidze Mistrzów, ale zostanie wykluczony w latach 2020/21 i 2021/22. Klub został również ukarany grzywną w wysokości 30 mln euro. Złamanie przepisów europejskiej federacji stanowi jednocześnie naruszenie regulaminu Premier League. Pojawiają się zatem spekulacje, że klub zostanie ukarany także przez władze Premier League.

Źródło: www.manchestereveningnews.co.uk

1 KOMENTARZ