www.mancity.com

Manchester City musi poradzić sobie z konsekwencjami decyzji podjętej przez UEFA, która zakazała ekipie mistrza Anglii gry w Lidze Mistrzów przez najbliższe dwa lata.

Dwuletni zakaz gry w rozgrywkach Ligi Mistrzów (i wszystkich rozgrywkach europejskich) jest wielkim ciosem dla jednego z najsilniejszych klubów w Europie, który w swoich aspiracjach wielokrotnie wykazywał chęć zdobycia tego trofeum.

Dotychczas wiele mówiło się o potencjalnych konsekwencjach dla graczy, Pepa Guardioli i finansów, ale Manchester City wierzy, że może jeszcze odwrócić bieg wydarzeń.

Poniżej znajduje się harmonogram wydarzeń, które doprowadziły do nałożenia kary na Manchester City:

Sezon 2011/12: Finansowe fair play (FFP) zostaje wprowadzone w Premier League, ponieważ UEFA stara się uniemożliwić profesjonalnym klubom piłkarskim wydawanie więcej niż zarabiają i w rezultacie popadać w problemy finansowe.

Sponsoring, co jest ważne w przypadku Manchesteru City uznawany jest przez FFP za szarą strefę.

Reguły UEFA: wyjaśniają to w następujący sposób: ? Jeśli właściciel klubu wprowadza pieniądze do klubu w ramach umowy sponsoringowej z firmą, z którą jest powiązany (jeśli sponsor stanowi ponad 30% dochodów klubu), właściwe organy UEFA zbadają sprawę oraz w razie potrzeby dostosują obliczenia progu rentowności przychodów sponsoringowych do odpowiedniego poziomu (wartości godziwej) według cen rynkowych. Dlatego nie ma definicji, co dokładnie naruszałoby zasady, co oznacza, że ??UEFA obsługuje każde naruszenie indywidualnie dla każdego przypadku.

Maj 2014: Manchester City został ukarany grzywną przez UEFA za nieprzestrzeganie zasad FFP. Klub z Manchesteru otrzymał grzywnę w wysokości 49 mln funtów, z czego 32 mln funtów zostało umorzone. Ośmiu innym klubom, w tym Paris-Saint Germain, nałożono sankcje za nieprzestrzeganie zasad.

Listopad 2018: Niemiecki Der Spiegel publikuje serię publikacji, twierdząc że Manchester City jego sponsorzy oszukali UEFA, manipulując umowami w celu przestrzegania przepisów FFP. Twierdzili, że spółka Abu Dhabi United Group skierowała inwestycje do klubu pod pozorem umów sponsoringowych z firmami z Abu Zabi. Manchester City odmówił komentarza w tej sprawie.

Marzec 2019: UEFA rozpoczyna dochodzenie w sprawie publikacji Der Spiegel dotyczących potencjalnych naruszeń przepisów FFP. Manchester City wydał oświadczenie o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie jak to ujął klub fałszywych oskarżeń.

? Manchester City z zadowoleniem przyjmuje wszczęcie formalnego dochodzenia UEFA jako okazję do zakończenia spekulacji pojawiających się w mediach. Zarzut nieprawidłowości finansowych jest całkowicie fałszywy. Opublikowane konta klubu są pełne i kompletne, a dokumentacja prawna i regulacyjna.

Maj 2019: Manchester City zareagował na przecieki prasowe w The New York Times na temat potencjalnych sankcji. Działacze UEFA badający sprawę apelowali, aby klub został wykluczony z Ligi Mistrzów na co najmniej jeden sezon.

Manchester City określił przecieki jako wyjątkowo niepokojące dla dochodzenia.

Czerwiec 2019: Manchester City apeluje do CAS (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu) w sprawie skierowania jego sprawy do organu nadzoru finansowego.

Listopad 2019: CAS orzekł, że nie może przyjąć apelacji, ponieważ wszystkie drogi prawne nie zostały jeszcze wykorzystane.

Luty 2020: Manchester City zostaje wykluczony z europejskich rozgrywek klubowych na kolejne dwa sezony po tym, jak stwierdzono, że klub popełnił poważne naruszenie zasad licencjonowania klubów i przepisów finansowych Fair Play. Manchester City nadal może brać udział w tegorocznej Lidze Mistrzów, ale zostanie wykluczony w latach 2020/21 i 2021/22. Klub został również ukarany grzywną w wysokości 30 mln euro. Złamanie przepisów europejskiej federacji stanowi jednocześnie naruszenie regulaminu Premier League. Pojawiają się zatem spekulacje, że klub zostanie ukarany także przez władze Premier League.

Źródło: www.manchestereveningnews.co.uk

1 KOMENTARZ

  1. Skoro klub ukarali w maju 2014 roku, to nie rozumiem- czemu mówi się o odebraniu tytułu zdobytego właśnie w maju 2014 roku. Kara- dwa razy za to samo? Przecież już wtedy ukarali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj