Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

W wywiadzie na wyłączność dla SoccerBible Pep Guardiola otwarcie chwalił utalentowanego młodego piłkarza Manchesteru City Phila Fodena, twierdząc, że liczący sobie zaledwie 19 wiosen pomocnik jest jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy, jakich spotkał w swojej trenerskiej karierze.

Powszechnie wiadomo, że Katalończyk jest wielkim fanem urodzonego w Stockport nastolatka co, podkreśla we wszystkich wywiadach, nie inaczej było i tym razem:

– Myślę, że Phil jest jednym z najbardziej utalentowanych graczy, jakich kiedykolwiek spotkałem w swojej karierze. Po pierwsze jest jeszcze bardzo młody, więc musimy postępować ostrożnie z jego karierą. Nic na siłę, krok po kroku. Nie wiem, może w innym klubie dostawałby więcej minut. To facet, który ma przed sobą fantastyczną przyszłość, ma niesamowitą etykę pracy i jest wojownikiem.

To niezwykle utalentowany chłopak. Man City ma szczęście, że go ma. Musimy mu pomóc, chronić go, a reszta zależy od niego.

Jeszcze przed swoimi 20 urodzinami Foden ma szansę na zaliczenie swojego 50 występu w pierwszej drużynie Manchesteru City. Genialny młodzieniec chciałby jednak grać częściej i więcej czasu spędzać na boisku. Dotychczas na placu gry przebywał średnio 38,4 minuty.

Od czasu, gdy na stałe został członkiem pierwszego zespołu, Foden strzelił łącznie 8 bramek w czterech różnych rozgrywkach i zaliczył 4 asysty, a co najważniejsze, w 35 kolejce zeszłego sezonu człowiek zwany ?Iniestą ze Stockport? strzelił zwycięskiego gola w meczu przeciwko Tottenhamowi na Etihad Stadium. Jak się potem okazało, pokonanie Spurs było krokiem milowym do obrony  przez SkyBlues tytułu mistrzów Anglii.