Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

Szkoleniowiec Manchesteru City, Pep Guardiola po raz kolejny opowiedział, dlaczego umiejętność rozgrywania piłki przez bramkarza jest dla niego istotnym aspektem.

Hiszpański trener City oczekuje od zespołu boiskowej inteligencji i dostosowywania się do rywala, a dodatkowy zawodnik w postaci bramkarza, który potrafi rozegrać piłkę, jest jego zdaniem dodatkowym atutem.

– Najważniejszą rzeczą dla bramkarzy jest, aby ratować piłkę rękami, ale jest jeszcze styl gry w piłkę nożną – od kiedy dorastałem jako mały chłopiec, tak teraz jako trener zwracam na to szczególną uwagę. Jest to coś szczególnie istotnego dla mnie.

– Decyzje podejmowane przez Claudio Bravo w ostatnim meczu były arcydziełem. Rozgrywał piłkę – krótko w prawo, krótko w lewo i wzdłuż, ponieważ wiedzieliśmy, że Huddersfield będzie grać wysokim pressingiem i naciskać Aleixa Garcię.

– Na przykład rywal mógłby naciskać na Kevina De Bruyne, aby ten podszedł bliżej Fernandinho, a to tworzyłoby wolne przestrzenie na boisku.

– Claudio nie grał długich piłek, grał krótkimi podaniami. Podejmował decyzję, które cały czas były słuszne. To było naprawdę doskonałe i na pewno to było to, czego od niego oczekuję i oczywiście od Willy’ego Caballero także.

– Bramkarz ma naturalnie gorszą jakość niż gracze z pola – to normalne, ale staramy się trenować, aby mogli pomóc nam w przygotowaniu akcji od tyłu do przodu.

– Być może jest to tylko moja opinia, ale kiedy masz napastników mierzących 2 metry, możesz grać długie piłki, ale nasi napastnicy nie są wystarczająco silni przy walce o długie piłki.

– Mamy Sergio Aguero, Kelechiego Iheanacho, Gabriel Jesusa, Raheema Sterlinga, Jesusa Navas i Nolito, nawet Leroy Sane nie jest silny w tym aspekcie.

– Jeśli zagramy 100 długich piłek, stracimy zapewne 95 z nich, a kiedy tak się dzieje, piłka wraca szybciej i z większą liczbą atakujących piłkarzy.

– Czasami nie jest to łatwe, ponieważ przeciwnicy są bardzo agresywni, a czasami jest to po prostu niemożliwe – ale starałem się od samego początku wprowadzać ten aspekt. Próbowałem i to nie zawsze jest równoznaczne z graniem krótkich podań.

Guardiola obalił również teorię, że jego preferowanym stylem jest, aby obrońcy rozgrywali ze sobą piłkę w celu budowania przewagi, stwierdzając że jego celem są szybkie, intensywne ataki.

– Ludzie sądzą, że chcę wymieniać 30-40 podań pomiędzy obrońcami i bramkarzem? To nie jest dobre działanie. Gdy wykorzystujesz bramkarza cztery albo pięć razy w takim samym celu, jest to pozbawione sensu.

– Potrzebujemy czasu, aby wprowadzić niektóre rzeczy. Gra krótkimi podaniami nie jest łatwa, ale myślę, że zrobiliśmy w tym aspekcie krok do przodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj