fot. www.tas-cas.org

Czy w najbliższych tygodniach zostanie podjęta decyzja o przyszłości Manchesteru City?

Kierownictwo Manchesteru City nie zgadzając się o i podając w wątpliwość zasadności decyzji UEFA wykluczającej klub z rozgrywek organizowanych przez Europejską Unię Piłkarską przez dwa lata złoży (ł) w tej sprawie skargę do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie.

Jak dowiedział się niemiecki portal Sport1 od dobrze poinformowanych źródeł zbliżonych do UEFA, na wyrok i jego uzasadnienie obie zainteresowane strony nie będą musiały długo czekać. Całkiem możliwe, że ogłoszenie decyzji sądu poznamy już za kilka dni.
W razie nieuzasadnionego opóźniania postępowania klub może podjąć kroki prawne przeciwko samemu CAS (Court of Arbitration for Sport).

W razie potrzeby Obywatele mogą zaskarżyć decyzję lub ociąganie się z jej ogłoszeniem przed Szwajcarskim Federalnym Sądem Najwyższym, lub Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Źródło: www.4-4-2.com

16 KOMENTARZE

 1. Walczyc, wygrac i zrobic porzadek z ta mafia. Korupcja goni korupcje, Real kupuje mecze w CL jak tez z Bayernem, Barcelina wydaje ile chce…
  Ktos sie musial sprzeciwic i w koncu przeciwstawic
  C’mon City!

  • W tym wszystkim na pewno palce maczał również Watykan sterowany przez Iluminatów. Wpływ mógł mieć również kot Jarosława Kaczyńskiego, który okazał się być Reptilianinem…Chłopie na litość boską błagam.. jakie kupowanie? jaka korupcja? Przecież to wam stawiają zarzuty, a nie Realowi czy Barcelonie. To wasz klub jest obecnie opisywany we wszystkich mediach i to wasi włodarze muszą się tłumaczyć. Nie ośmieszajcie się do reszty, bo sądząc po tak wielkiej fali medialnej tą stronę odwiedzają kibice z zewnątrz i czytają te głupoty z wielkim rozbawieniem. Z wami naprawdę jest coś nie tak, bo dostrzegacie igiełkę w czyimś oku, a nie widzicie belki w swoim. Oczywiście poczekajmy na werdykt Trybunału Arbitrażowego, który będzie bardziej miarodajny jak ten ze strony UEFY. Ale skoro kilka lat wcześniej uniknęliście poważnej kary płacąc za ten sam wybryk jedynie jakąś śmieszną grzywnę, to nie liczcie że wszystko jakoś rozejdzie się po kościach.

   Rozumiem że można być zagorzałym kibicem swojego klubu i wierzyć bezgranicznie w jego uczciwość, ale czasem trzeba spojrzeć obiektywnie na sytuację i użyć mózgu. Nie jestem kibicem ani Bayernu, ani United, a już na pewno nie Barcelony czy Realu ponieważ gardzę nimi. Ale wypisywać takie teksty pod adresem tych klubów, podczas gdy przeciwko mojemu własnemu toczy się postępowanie karne…to na prawdę woła o pomstę do nieba.

   • A co ty pieprzysz, sprzeciwilismy sie oplacac korupcyjnie UEFA to sie nas czepili, reszta placi wiez UEFA dupa cicho, mamy juz kwity na Juventus z Jeepem czy Bayern z Audi, spokojnie, jak nas z banuja to napewno zrobimy wszystko zeby wyjasnic kazdego, jak sprawiedliwosc to sprawiedliwosc. Juve zreszta nigdy swiete nie bylo, jak.mawial Smuda, to juz recydywa

    • Zacznijmy od tego że Juventus i Bayern to giganci od wielu dekad i stać ich na więcej. Wy jesteście gigantami od 2008 roku. Gdyby nie pomoc jednego człowieka któremu przyfarciło się przy narodzinach, bilibyście się teraz z Crystal Palace i Norwich o utrzymanie w lidze. Jesteście w tym miejscu i zdobywacie trofea przez przypadek. I dopiero teraz kiedy ukróci się ten proceder z nielegalnym transferem pieniędzy i zostaną wprowadzone sankcje, będzie można powiedzieć że zdobyliście coś uczciwie.

     Nawet jeśli inne kluby działają niezgodnie z przepisami, to przynajmniej współpracują z UEFĄ i wyrażają wolę naprawienia sytuacji. A wy idziecie w zaparte, choć są zebrane dowody przeciwko wam. I jeszcze dziwicie się dlaczego was się czepiają. Jeszcze dzielicie się jakimiś głupimi argumentami w stylu „Ukradłem coś…złapali mnie za rękę na gorącym uczynku…ale zrobiłem to bo inni też kradną i to jeszcze więcej, dlatego nie chciałem być gorszy”. Ja również czekam na tą sprawiedliwość i to od 2012 roku, ale nie mam na myśli sprawiedliwości w sensie wyznaczonej wysokości grzywny. Bo to żadna sprawiedliwość, a zwyczajna kpina. I mam nadzieję że Manchester City zostanie zresetowany jak klub i wreszcie będzie działał na tych samych warunkach jak pozostałe.

    • Wielkoe g*wno macie, a nie kwity. Ośmieszacie się tym Juventusem i Bayernem, które nie łamią żadnego prawa. Najpierw zapoznajcie się dokładnie z sytuacją, a nie pajacujecie bezmyślnie.

    • Tak się składa, że jestem kibicem Bayernu(absolutnie nie United jak przeczytałem gdzieś – już wolę zdecydowanie City :p) i w jaki sposób chcesz „wyjaśnić” klub który jako jeden z bardzo niewielu wielkich ma aż zbyt rozsądną politykę finansową? Jak chcesz wyjaśnić klub który na piłkarza wydał raz jako maksimum 80mln i to z własnych pieniędzy(generowanych przez klub) przelanych z konta bez zaciągniętego żadnego kredytu?
     Juventus zresztą też nigdzie nie złamał prawa, bo nie mają szejków którzy dają im setki milionów petrodolarów – tylko przez kilkadziesiąt lat pracowali na swoją markę.
     To samo United które mimo kiepskich wyników jest ciągle maszynką do zarabiania pieniędzy. Jakie jeszcze kluby chcesz pozwać? Real, Barcelonę? Problem w tym, że to są marki w futbolu od lat, budowali mozolnie to dzięki czemu teraz mogą sobie pozwolić na wydanie – bez sensu czy nie – ale nawet setek milionów a City mimo waszego niezadowolenia do tego grona nie należy.
     Chelsea też psuła rynek dzięki Abramowiczowi – różnica jest taka, że od wprowadzenia FFP się uspokoili a Arabowie z petrodolarami myślą, że są ponad prawem i mogą sobie kupić dosłownie wszystko bez względu na jakiekolwiek regulacje.

     To jest serio zabawne jacy ludzie kibicują City – wiele osób Wam wyjaśnia prost ę sprawy a Wy jakieś spiski, podnoszenie cen ropy(WTF :D) jako szantaż i inne pierdoły. Macie po 12 lat? Z waszych „argumentów” wynika, że tak.

     M.in. Szejkowie z City psują rynek piłkarski w Europie czy Wam się to podoba czy nie i świetnie, że istnieje sprawiedliwość(o ile CAS się nie skompromituje) i City w końcu dostało to na co zasługuje i W KOŃCU FFP zadziałało 🙂 Kolejne powinno być natychmiast PSG a Wy sobie płaczcie ile możecie, ale faktów nie zmienicie.

     • „Świetnie, że istnieje sprawiedliwość”, „Wiele osób wyjaśnia wam proste sprawy”… Lenin byłby z was dumny! Dalej jedziecie z tą komunistyczną retoryka… @aptel, @Silva7 Jak tacy jesteście pewni swoich racji to nie piszcie gdzieś tam po środkach dyskusji, żeby trudno było znaleźć. Te całe FFP, którego tak bronicie zdaniem wielu prawników łamie art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zabrania ograniczenia konkurencji między firmami, poprzez ograniczenie kwoty jaką właściciel może włożyć do klubu. Podobnie podnosi się też, że FFP narusza art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowiący, że organizacja zarządzająca ( w tym przypadku UEFA ) nie może narzucać „nieuczciwych warunków handlowych”, a tymi są ograniczanie konkurencji przez FFP. Jeśli CAS nie uwzględni tych argumentów Manchester City będzie dochodził sprawiedliwości w organach władzy sądowniczej odrębnych od świata sportu ( np. Szwajcarski Federalny Sąd Najwyższy ). Naprawdę zalecam trochę obiektywizmu by przyznać, że FFP jest z punktu widzenia wolnego rynku zasadą nieuczciwą i patologiczna. Tylko, że wy tego nie ogarniecie, bo bolszewizm przepełnia wasz tok myślenia

 2. Oby to rozwiązało się jak najszybciej, bo faktycznie powariujemy od tych spekulacji. Zdążyli już nas zdegradować do League Two, odebrać Mistrzostwo z 2014, rozprzedać skład. Dziennikarze mają używanie. Prześcigają się w obrzucaniu naszego klubu błotem, zionąc bolszewickimi instynktami każącymi „bić bogatego”

 3. Jeden z głównych, udowodnionych zarzutów jest taki, iż zwolnienie Roberto Manciniego kosztować miało City ok. 30 mln euro odprawy. City nie chciało tego wpisać w koszty a tym samym obniżając swój zysk netto wykombinowało, że te 30 mln zapłaci klub Abu Dhabi jako „konsultacje trenerskie” czy coś takiego i to klub Abu Dhabi weźmie na siebie ten koszt a nie Manchester City.
  Przekombinowali i wpadli na oszustwie.
  Kolejny zarzut to całkowity brak współpracy a wręcz szantażowanie czy grożenie oficielom UEFA w tym Gianniemu Infantino przez M.City.
  Moje zdanie jest takie, City myślało, iż UEFA nie odważy się na tak drastyczny krok. Liczyli pewnie na karę finansową, okrojnie składu z 23 do 21 zawodników w rozgrywkach Champions League itp.
  UEFA w wyniku braku współpracy City i ich lekceważącego podejścia zrobi z M.City przykład dla innych klubów.
  Z tego co słychać od ludzi mających szeroką wiedzę w twmacie, w innych przypadkach związanych z FFP takie PSG czy Milan, albo mocno współpracowały z UEFA, albo same poddawały się karze, tym samy obniżając maksymalny jej wymiar.
  Wg. mnie kara City zostanie zmniejszona do 1 sezonu po za UCL, ale to będzie ogłoszone pod koniec roku 2020, tak jak w przypadku obniżenia kary dla Chelsea ws. transferów ( o ile City przyjmie karę i zacznie współpracę).

  • @mike78 1) „City nie chciało tego wpisać w koszty[? ] wykombinowało, że [?] to klub Abu Dhabi weźmie na siebie ten koszt a nie Manchester City” Odp. Nic to nie wnosi do dyskusji, ponieważ gdyby nie wprowadzone patologiczne zasady FFP, właściciel City jawnie i bezpośrednio sfinansowałby te 30 mln z własnego budżetu, nie musząc uciekać się do kruczków prawnych. Ludzie! Tyle czytacie o tym co złego ( rzekomo zrobił ) Manchester City, a nie doczytaliście, że Manchester City nie zamierza kwestionować tego, że obchodził FFP, ale będzie kwestionować samą FFP! 2)Kolejny zarzut to całkowity brak współpracy Odp. Manchester City wychodzi z założenia, że sąd UEFA jest stronniczy, ponieważ sądzi on WE WŁASNEJ SPRAWIE. To UEFA wymyśliła FFP, więc naturalną rzeczą jest, że będzie jej bronić do upadłego. Manchester City świadomie więc zignorował marionetkowy sąd UEFY i będzie czekać na dochodzenie przed CAS

   • W ten sposób pogorszą tylko sprawę. Jeżeli bierzesz udział w jakichś rozgrywkach czy konkursie, tym samym akceptujesz jego zasady i regulamin.
    Tak samo jak nie możesz robić w meczu 5 zmian i grasz mecz wiedząc, że w jednych rozgrywach jest VAR a w drugich tego VARu nie ma, tak samo nie możesz łamać zasad FFP. Grasz świadomy zasad albo nie akceptujesz ich i nie grasz.
    Manchester City jako klub biorący udział w rozgrywkach organizowanych przez UEFA i FA znał te reguły i je przyjął.
    Złamanie ich będzie obwarowane karami i to teraz się dzieje.

    • @mike78 Mogą sobie być przepisy UEFA, ale z kolei UEFA musi dostosować swoje przepisy do ogólnego prawa europejskiego. UEFA nie jest „państwem w państwie” i nie może funkcjonować w oderwaniu od tego prawa. Mam nadzieję, że nikt z polskich kibiców ( w tym ty @mike78 czy taki @Silva7 ) chcących kary dla City za „złamanie FFP” nie korzystało i w przyszłości nie będzie korzystać z usług linii lotniczej LOT! W ten sposób będziecie hipokrytami! Dlaczego? Bo gdyby LOT w 2012 r. i w kolejnych latach obejmowało coś takiego jak FFP znane z przepisów UEFA, to dziś albo by LOT nie było albo egzystowałby jako zakupiona filia np. Lufthansy. Co to ma wspólnego z Manchesterem City? Otóż w 2012 r. i w kolejnych latach rząd polski DOFINANSOWAŁ prywatną firmę LOT z pieniędzy państwowych kwotą ok. 200 mln euro. Po czasie zaaprobowała to nawet Komisja Europejska! Jeśli nadal nie widzicie analogii do Manchesteru City, to po prostu jest dowód na waszą złą wolę! Gdyby LOT hipotetycznie podlegał przepisom UEFA, to nie mając wystarczających swoich dochodów jako firma, nie mógłby skorzystać z ogromnego dofinansowania rządu polskiego, tak jak Manchester City zdaniem UEFA nie może korzystać z nieograniczonego dofinansowania władz ( właściciela ) ZEA. Przypominam, że zastrzyk pieniędzy z państwa do LOT zaaprobowała Komisja Europejska, uznając za zgodny z europejskim prawem. Komisja Europejska nie obwarowała przy tym, że dofinansowanie może być do jakiejś kwoty ( tak jak to sobie wymyśliła UEFA ) To jak Panowie? Jedne podmioty na gruncie europejskim mogą otrzymywać swobodny zastrzyk pomocowy, a inne nie? Interesujcie się trochę polityką, a nie tylko sportem, bo to wszystko ze sobą się zazębia i jedno nie może funkcjonować w oderwaniu od drugiego. Dlatego wolałbym od orzeczenia CAS żeby sprawa wylądowała przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, tyle, że Brytyjczycy zrobili Brexit, no i chyba ta droga dla Manchesteru City jest zamknięta

     • LOT podobnie jak np. PKP jest spółką skarbu państwa i nie może upaść – tego uczą na pierwszych zajęciach z makroekonomii. Za to jest to gąbka która zassie każdą wpompowaną w nią kwotę. Porównywanie klubu piłkarskiego to spółki skarbu państwa jest chybione

     • No, a szejk Mansour bin Zayed Al. Nahyan jest ministrem ds. prezydialnych w ZEA i jako członek rządu ZEA postanowił wpompować pieniądze państwowe w firmę z nim powiązaną ( Manchester City ) podobnie jak rząd polski w LOT 🙂 Co do LOT nie jest do końca tak jak piszesz. Rząd polski jest jedynie jednym z udziałowców spółki, co jak wskazuje polska Wikipedia nie uprawnia do nazwania go mianem „Przedsiębiorstwa państwowego” [„należy je- tj. przedsiębiorstwa państwowe odróżnić od spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które z prawnego punktu widzenia nie są przedsiębiorstwami państwowymi „] Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha zapewne z tego powodu mówił o LOT jako przedsiębiorstwie prywatnym [ „nie ma żadnego powodu, by Komisja Europejska zgodziła się na dofinansowanie przez LOT prywatnej firmy”] – za „Gazeta Prawna, artykuł z 02.01.2013 [ https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/671537,ekonomisci-o-dofinansowaniu-lot-u-rzad-naraza-podatnikow-a-firma-i-tak-zbankrutuje.html ]. Sadowski się akurat pomylił co do decyzji KE, bo ta uznała, że dofinansowanie ze strony rządu LOT jest zgodne z prawem

    • Poza tym jak donosi „The Athletic” Manchester City sukcesywnie przygotowywał się do batalii przed CAS z UEFA i zbierał dowody na podobne praktyki w innych wielkich klubach. Będą starali się udowodnić, że FFP jest regułą martwą i znajduje zastosowanie tylko wybiórczo. Wśród przykładów, na które będą się powoływać są niedawne umowy sponsorskie PSG, Juventusu i Bayernu [ https://www.sport.pl/pilka/7,65080,25705459,manchester-city-moze-zaatakowac-inne-wielkie-kluby-dokumenty.html ]

 4. „Zawsze uważałem, że FFP to zły pomysł. Jeśli właściciele podpisują umowy z klubami, to powinni mieć pieniądze na ich realizację. I właściciele Manchesteru City to mają. FFP tłumi inwestycje w kluby piłkarskie”- Gary Neville… Jak widać można być legenda i fanem Manchesteru United i jednocześnie mieć zdroworozsadkowe podejście do kwestii FFP vs Manchester City…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj