Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

Anglicy kochają tradycję, szczególnie jeśli chodzi o futbol. I to właśnie dlatego Manchester City jest uznawany za jedną z najbardziej szanowanych drużyn w Wielkiej Brytanii, ponieważ początki klubu sięgają XIX wieku. Zobaczmy zatem, jak kształtowała się dawna historia zespołu i jak doszło do powstania zespołu Niebieskich.

Powstały z dobroczynności

Choć Manchester City jest dziś znanym na całym świecie profesjonalnym klubem piłkarskim, jego początki wcale nie były sportowe, a charytatywne i chrześcijańskie. Na pomysł na powołanie klubu w 1875 roku wpadła Anna Connell, która skrzyknęła parafian Kościoła Świętego Marka w Manchsterze. W tamtych czasach Manchester był miastem robotniczym, w którym funkcjonowały dzielnice biedoty, a przestępczość była bardzo wysoka. Aby odciągnąć młodzież od przystępowania do gangów i zachęcić ją do rozwoju, parafianie powołali przykościelny klub.

Na początku założony został klub krykieta, ale tego sportu nie uprawia się zimą. Dlatego zdecydowano, aby dołączyć do niego jeszcze drużynę nowej i zyskującej popularność w Wielkiej Brytanii dyscypliny sportu ? piłki nożnej. I tak powstał zespół St Mark’s West Gorton, będący protoplastą Manchester City. Swój pierwszy mecz drużyna rozegrała w 1880 roku, przegrywając 2:1 z innym zespołem kościelnym.

W roku 1884, drużyna dołączyła do zorganizowanej ligi regionalnej Manchester & District Football Association, grając w pierwszych profesjonalnych rozgrywkach, znanych jako Manchester Senior Cup. Co ciekawe, już wtedy znane były zakłady sportowe, choć na razie nie stawiano ich w zbyt zorganizowany sposób. Bardzo więc możliwe, że kibice mogli obstawiać na wygraną zespołu już ponad sto lat temu.

Czasy Aardwick A.F.C. i profesjonalizacja

Ważna zmiana dla klubu nastąpiła, gdy drużyna musiała opuścić boisko, na którym do tej pory rozgrywała mecze. Szybko znaleziono nowe boisko, w dzielnicy Aardwick, która dzisiaj znajduje się około dwa kilometry od centrum Manchesteru. Boisko nie było niestety idealne i opisywano je jako błotniste i wyboiste. Ale co ważne, można było na nim grać. W związku ze zmianą lokalizacji, zdecydowano też o zamianie nazwy na Aardwick Association Football Club.

Z tego okresu wiążę się uznanie zespołu za profesjonalny. Do tej pory, piłkarze grali bowiem amatorsko i nie dostawali żadnego wynagrodzenia. Natomiast po raz pierwszy w 1887 roku, rada klubu zdecydowała o nadaniu wynagrodzenia dla jednego z piłkarzy, które wyniosło 5 szylingów tygodniowo. Można więc tym samym od tej pory mówić o zawodowstwie.

Powołanie Manchester City Football Club

Wreszcie, w 1894 roku na czele klubu stanął menedżer Joshua Parlby. Ze względu na trudności finansowe, zreorganizował on drużynę. Doprowadził też do oficjalnego powołania spółki. Stało się to 16 kwietnia 1894 roku, gdy powstał Manchester City Football Club Limited. Eksplozja popularności futbolu w tamtym okresie, sprzyjała drużynie. Już w 1895 roku zespół miał rekordową liczbę widzów na trybunach, która wyniosła 20 tysięcy. I pod tą nazwą zespół przetrwał do dziś, odnosząc już w XX wieku wielokrotne sukcesy i tryumfując w Premier League.

Źródło: www.manchestercity.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj