Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

Mamy to szczęście, że darmowe pieniądze za rejestrację czy inne gry hazardowe nie pozostawiają po sobie plastiku. Niestety nie można tego samego powiedzieć o innych sprawach. Wiele naszych codziennych zakupów związanych jest z dużą ilością plastiku. Ten ląduje potem na wysypiskach śmieci czy też w morzach i oceanach. Na całe szczęście coraz więcej osób tworzy ciekawe rozwiązania, które mają być odpowiedzialne za oczyszczanie środowiska. Postanowiliśmy im się nieco bliżej przyjrzeć.

Co warto wiedzieć o problemie?

Nie od dziś wiadomo, że różnego rodzaju odpady z tworzyw sztucznych i inne zanieczyszczenia zagrażają naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, jak i są sporym zagrożeniem dla ekosystemów na całym świecie. Każdego roku tworzymy mniej więcej 300 milionów ton plastiku, z czego połowa jest przetwarzana na artykuły jednorazowego użytku. To przede wszystkim kubki na wynos, opakowania do żywności, torby na zakupy, jak i wiele innych. Przyjmuje się, że nawet ponad osiem milionów ton tego plastiku każdego roku dryfuje lub tonie w oceanie. Mówi się o tym, że jeśli nie przeprowadzimy drastycznych zmian, to ilość tego plastiku wzrośnie do 17 mln ton rocznie. A mówimy tylko o problemach związanych z morzami i oceanami. Tymczasem przecież mnóstwo plastiku na świecie wala się po miastach, lasach, terenach wiejskich.

Na całe szczęście pewien czas temu stworzono specjalną Globalną Sieć Innowacji Tworzyw Sztucznych (GPIN), za pomocą której buduje się społeczność innowatorów w walce z zanieczyszczeniami na poziomie krajowym i globalnym. Zajmują się oni zarówno przeprojektowaniem obecnych opakowań i modeli dostaw, wdrażaniem nowych technologii recyklingu. To właśnie w tej sieci znajduje się sporo ciekawych projektów, które dzięki uzyskaniu dofinansowania, w przyszłości będą mieć szansę na sukces. Oto zatem kilka pomysłów, które warto poznać.

RiverRecycle – firma ta już teraz oferuje przełomowe metody zmiany systemów gospodarki odpadami. Zapewnić ma w różnych miejscach na świecie zbieranie i recykling odpadów z tworzyw sztucznych i unoszących się śmieci, a przy okazji inwestycja w tym zakresie zapewnia środki do życia lokalnym społecznościom.

gCycle – firma ta specjalizuje się zrównoważonym rozwojem w branży pieluch. Chodzi tu bowiem o gospodarkę o obiegu zamkniętym do pieluch, która ma regenerować systemy naturalne. Głównym tego podłożem ma być w pełni kompostowalna i jednorazowa pieluszka.

Wasser 3.0 – firma ta opracowała rozwiązanie, które zajmuje się usuwaniem mikroplastików i mikrozanieczyszczeń z różnych rodzajów wody. Rozwiązanie wykorzystuje w tym zakresie wiązanie aglomeracyjne dla mikroplastików, jak i również chelatację dla związków nieorganicznych.

Tontonton – firma ta specjalizuje się w budowaniu społeczności, które mocno stawiają na sprzątanie własnego środowiska. Mają one jednocześnie zarabiać na życie za pośrednictwem platformy opartej na aplikacji. Aktualnie te rozwiązanie są wprowadzane w szczególności w Indonezji i Kambodży.

Plastic Fischer – firma ta również wprowadza u siebie nowoczesne systemy zbierania plastiku z rzek, które są obecnie stosowane w rzece Citarum na Bali. Można je stosować w każdym miejscu na Ziemi.

Bazar – firma ta świadczy swoje usługi zbierania i recyklingu odpadów w Nigerii. Stworzyła ona aplikację na telefon komórkowy, która wykorzystuje funkcję geolokalizacji. Dzięki temu jest w stanie łączyć jej użytkowników z najbliższą stacją recyklingu, gdzie odpady można wymieniać na pieniądze.

To oczywiście tylko część ciekawych projektów, które już teraz są aktywne w różnych miejscach na świecie. Dają one nam większe nadzieje na lepszą przyszłość.  

Źródło: www.manchestercity.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments