Etihad Stadium
fot. www.mancity.com

Przed nami coraz bliżej do sezonu wakacyjnego, który jednak przez pandemię będzie nieco utrudniony. Niemniej jednak warto już teraz zastanowić się nad wyborem kierunku. Jeśli book of ra za darmo hazardowa przyniesie nam w kasynie wygrane, to można je przeznaczyć właśnie na podróże. Od kilku lat coraz bardziej popularnym kierunkiem w Polsce jest Gruzja. W naszym artykule postanowiliśmy się przyjrzeć temu, dlaczego warto tam akurat wyjechać.

Kraj bliski sercu

Wspólna historia łączy, a nie da się ukryć, że zarówno Polska i Gruzja sporo doświadczyły najpierw ze strony carskiej Rosji, a następnie Związku Radzieckiego. Z tego też powodu oba narody czują ze sobą specyficzną więź. Nie bez powodu jednym z członków słynnej załogi czołgu Rudy 102 był Grigorij Saakaszwili. Jeszcze bardziej związki między Polską a Gruzją odżyły w XXI wieku. Najpierw nasz rząd poparł rewolucyjne zmiany w rządzie, a następnie w 2008 roku Lech Kaczyński wygłosił słynne przemówienie w czasie wojny Gruzji z Rosją. Od tego czasu nasze stosunki mocno się zbliżyły. Dziś nie tylko wielu Polaków wyjeżdża do Gruzji, lecz także i sami Gruzini przyjeżdżają do Polski pracować. Powstaje coraz więcej gruzińskich piekarni czy restauracji.

Jak podróżować?

Bez wątpienia najlepiej do Gruzji wybrać się samolotem. Od lat linie LOT mają połączenie ze stolicą kraju, Tbilisi. Oprócz tego Wizzair posiada wielką bazę w Kutaisi, dzięki czemu można tam tanio dolecieć z kilku polskich miast. Sezonowo dostępne są również loty czarterowe do Batumi. Inne środki transportu z racji odległości raczej nie są wskazane. Na miejscu w Gruzji można podróżować za pośrednictwem autobusów, busów – tak zwanych marszrutek, prywatnych taksówek. Na całe szczęście ceny są dosyć niskie, więc tanio dostaniemy się z Kutaisi do Batumi czy Tbilisi.

Co zobaczyć?

Nie da się ukryć, że o atrakcjach Gruzji moglibyśmy napisać całą książkę. Jest to kraj, który zaoferuje każdemu coś wyjątkowego. Mamy tu przede wszystkim wyjątkowe góry. Z jednej strony jest to dzika i niedostępna Swanetia, a z drugiej strony o wiele bardziej możliwy do eksploracji region Kazbegi. Stepancminda to mała górska miejscowość, która pełna jest miejsc noclegowych. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, że rano po przebudzeniu i przy dobrej pogodzie z okien będziemy mieć widok na Kazbek – górę o wysokości 5054 m n.p.m. Miłośnicy innego typu wypoczynku mogą postawić na zachód kraju, gdzie znajduje się wybrzeże Morza Czarnego z Batumi na czele. Do tego dochodzi pełne zabytków i ciekawych miejsc Tbilisi. Nie można zapominać o południu, gdzie znajduje się skalne miasto Wardzia czy też i wschodzie, gdzie leży znana z wina Kachetia z miastem Sighnaghi. A to tylko część z wielu atrakcji dla każdego.

Ludzie i kuchnia

Gruzja to jedno z tych miejsc, gdzie można liczyć na wyjątkową życzliwość mieszkańców. Zdarzają się sytuacje, że jeśli usłyszą, iż jesteśmy z Polski, to zaproszą nas do domu na wino czy coś mocniejszego. Ten kaukaski kraj to także znakomite wina, jak i kuchnia. Każdy zakocha się w gruzińskim chlebie szoti, wielkich pierogach chinkali czy też chaczapuri. Gruzja jest miejscem, gdzie nadal stawia się na naturalność, więc produkty są wręcz pyszne i świeże. Do tego nie możemy zapominać o cenach – praktycznie wszystko w Gruzji jest o wiele tańsze niż w Polsce, wiec można tu liczyć na tanie wakacje.  

Źródło: www.manchstercity.pl