Phil Foden
fot. www.mancity.com

Gdy David Silva zakończy swój dziesięcioletni pobyt w drużynie Manchesteru City, wraz z końcem obecnego sezonu – czy Foden może być długoterminowym następcą w składzie Pepa Guardioli?

Phil Foden musiał cierpliwie czekać na swoją szansę w drużynie Pepa, ale po kilku wyjątkowych występach w ostatnich tygodniach, sezon 2020/21 coraz bardziej wydaje się być jego przełomową kampanią.

David Silva ma zamiar zakończyć swoją znakomitą, trwającą dekadę, karierę w barwach City w lecie, a miejsce w angielskiej drużynie Euro 2021 jest potencjalnie do zdobycia, dlatego Foden staje się kluczowym graczem w klubie i kraju.

Menedżer Obywateli konsekwentnie walczył o 19-latka jako naturalnego spadkobierce Silvy w środku pola, więc jeśli katalończyk jest wierny swojemu słowu, to gdzie mógłby użyć Fodena w następnym sezonie?

Opcja pierwsza: środkowy pomocnik

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się przesunięcie Phila na lewostronną środkową rolę pomocnika, którą Silva pełnił w systemie 4-3-3, czyli pierwszego wyboru Guardioli.

Oglądając Fodena, widać wyraźnie, że David Silva był źródłem inspiracji podczas lat spędzonych w akademii City, ponieważ jego styl gry jest bardzo podobny do hiszpańskiego wirtuoza.

Foden jest nie tylko lewonożny i ma podobną sylwetkę do Silvy, ale posiada wyjątkową kontrolę nad piłką i potrafi ją prowadzi praktycznie przyklejoną do nogi jak Hiszpan, ma też wyjątkową świadomość przestrzeni oraz zdolność do wybrania i wykonania podania, które może przeszyć linie przeciwnika.

Chociaż Phil zagrał o 900 minut mniej niż Silva w Premier League w tym sezonie, dostarczył średnio 2,5 kluczowego podania na mecz w porównaniu do 2,4 swojego kolegi z drużyny, co podkreśla podobieństwo między parą pod względem kreatywności.

Opcja druga: prawe skrzydło

Inną opcją, która wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, jest gra Fodena jako odwróconego skrzydłowego na prawej flance, na której miał wielki wpływ na zwycięstwo nad Aston Villą w finale Carabao Cup.

Chociaż The Villans radzili sobie dobrze z drużyną City, które zaledwie kilka tygodni wcześniej pokonało ich 6-1 w lidze, starali się utrzymać kontrolę nad Fodenem przez cały czas trwania meczu, a nastolatek zakończył grę nagrodą Man of the Match.

Oprócz asysty dla bramki otwierającej Sergio Aguero, Foden miał również 70 kontaktów z piłką – spośród pomocników i napastników, więcej zaliczył jedynie Rodri – i oddał również pięć strzałów na bramkę.

Chociaż Phil nie jest szybki jak większość skrzydłowych w Premier League, ma przyzwoite tempo i bardzo dobrze drybluje, co pokazał przeciwko Aston Villi.

Opcja trzecia: Pozycja Nr 10

Guardiola na ogół w tym sezonie grał w systemie 4-3-3, a kiedy odchodził od tej taktyki, zwykle dążył do podobnego 4-2-3-1.

Zdarzała się jednak sytuacja, kiedy Guardiola poświęcił tylną czwórkę, aby zamiast tego grać z trzema obrońcami, albo używając 3-4-2-1 z podwieszonym nr 10 lub 3-4-1-2 z Aguero i Gabrielem Jesusem grywał jako napastnik.

Jeśli Pep zdecyduje się na trzecią taktykę w meczu w następnym sezonie, Foden byłby dobrym wyborem do gry w którejkolwiek z tych formacji: jako wędrujący rozgrywający z prawej strony w 3-4-2-1 lub jako główny kreator w 3-4-1-2.

Źródło: www.manchestereveningnews.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj